Saç EkimiSaçların Dökülme Nedenleri Nelerdir?

Hormonâl nedenlerle saç dökülmesi
• Fizyolojik saç dökülmesi
• Androgenetik saç dökülmesi (Erkek tipi)
• Alopesi Areata (saç kıran)
• Demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi
• Radyasyon ve bazı kimyasal maddelerin neden olduğu tip dökülme
• Strese bağlı dökülme
• Yara nedeni ile saç dökülmesi Saçları Yaşam Döngüsü Nedir?

Uzun bir gelişme dönemi ardından kısa dinlenme dönemi
• Dinlenme döneminde saç köke bağlıdır ancak büyümez.
• Dinlenme dönemi sonunda saç dökülür ve aynı kökten yeni saç büyümeye
başlar.
• Büyüme – Dinlenme döngüsünün uzunluğu kişinin genetik koduna göre
değişir.
• Yaş ilerledikçe saç üretimi azalır, dinlenme süresi uzar.
• Saçın yaşam döngüsü üç evreden oluşur:
• Anajen (büyüme), Katajen (ara) ve Telojen (dökülme, dinlenme)


Sante Plus Hastanesi'nde Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde genetik yatkınlıklar, sigara,yaşlanma,hormonal dengesizlikler,aşırı kilo alımı ve kaybı,yanık,travma,bazı ilaçlar (özellikle kemoterapi ilaçları), kronik hastalıklar ve troid hastalıkları gibi etkenlere bağlı olarak saçlar döküle bilmektedir.

Saç kaybına bağlı kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma, saç restorasyon cerrahisi ile düzeltilebilir.başarılı bir “saç folikülü mikroimplantasyonu” ile kişinin görünümü daha iyi hale gelirken kendine güveni artacak ve sosyal ortamlarda kurulacak ilişkilerde birey kendini daha iyi hissedecektir.

Foliküler mikroimplantasyon tekniği uygulanarak yapılan saç restorasyonunda estetik olarak en iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu teknikte, kafanın her iki yanında ve ensede bulunan ve yaşam boyu dökülmeyen saç folikülleri kullanılmaktadır. Ensede, her iki kulak arası mesafeden şerit halinde çıkarılan saçlı deri daha sonra 1,1-2 veya 2-3 adet saç folikülü içerecek şekilde mini ve mikro graftlere ayrılır. Saçsız bölgede,daha önceden özel aletlerle iz bırakmayacak şekilde açılan mikro kütiküler folikül yataklarına, hazırlanan bu mini ve mikro greftler steril ortamda ve hassas bir şekilde implante edilir. Foliküler mikroimplantasyonda, saçın doğan çıkış yönü ve açısı göz önünde bulundurarak en iyi kozmetik sonuç elde edilir. Ense bölgesindeki flep donor alanı bir dikişle kapatılarak haman hiç iz bırakmaz. Tüm bu saç restorasyonu lokal anestesi altında acısız ve hasta genel anestesi almadan yapılmaktadır.

Saç restorasyonu için hastanın diğer saçlı alanlarında kısaltma işlemi yapılmaz. Cerrahi işlemden 2 hafta kadar önce aspirin türü ilaçların kullanılmaması işlemin başarısı açısından gereklidir. Folikülmikroimplantasyonu sonrasında 3.gün saçlar yıkanmaktadır. Bunun için özel şampuanlar ve losyonlar doktorumuz tarafından reçete edilecektir. Restorasyon sonunda oluşabilecek hafif şişliklerde için de gerekli görülürse ilaçlar önerilmektedir. Ense bölgesindeki donor alan dikişleri ise 10. gün alınmaktadır. Saç folikül implantasyonundan yaklaşık 4 hafta sonra implante saçlar dökülmekte ve 4-6 ay sonra saçlar yavaş yavaş uzamaktadır. Aradaki bu süre saç foliküllerinin adaptasyon ve dinlenme sürecidir.

Mikroimplantasyondan 2 hafta sonrasına dek ağır egzersiz yapılması ve saçların sık bir tarakla taranması yasaktır. Ayrıca ilk 6 hafta saç boyanması ve perma türü kuaförlük hizmetlerinden kaçınılmalıdır.

Saç folikülü mikroimplantasyon işlemlerinde alınacak sonucun başarısı, implante edilecek bölgenin büyüklüğüne ve folikül donor alanının özelliklerine (saç rengi,kalınlığı,kıvırcık yapısı vb.)bağlıdır. Her şeye rağmen “folikül mikroimplantasyon”yöntemi ile,diğer saç restorasyon işlemleri ile karşılaştırılmayacak kadar iyi sonuç elde edilmektedir.

Folikül Ünite Nakli en etkili, en doğal sonuca sahip olmanızı sağlıyacaktır.

Saç dökülmesi klinik bir sorun olmanın yanı sıra psikolojik ve toplumsal sorunlarıda beraberinde getirir. Sorunların çözümü elbette hasta ve doktor arasında ortak kararların aynı potada birleşmesi ile olasıdır.