Rinoplasti

Rinoplasti ve Burun Estetiği

Rinoplasti(Burun Estetiği Ameliyatı) nedir?

Burun kemiği ve kıkırdak dokulardaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, üst dudak ile burun arasındaki açının değiştirilmesi, sonucu burunda daha estetik ve güzel bir görüntü sağlamak amacıyla yapılan operasyondur.

Sante Plus Hastanesi’nde uygulanan rinoplasti ’ yönteminin avantajları nedir?

En önemli avantajı daha sonra oluşabilecek kemik ve kıkırdak düzensizlikleri, asimetriler ve diğer komplikasyonlar en aza iner.

İkinci avantajı, burun ucu iri, kalın derili, kötü kıkırdak yapısına sahip kişilerde daha başarılı olmakta, hatta hastanın kendisinden alınan kıkırdaklarla burunun yeniden yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Üçüncü avantajı ise daha önce geçirilmiş burun estetiği operasyonu sonrası oluşan kemik düzensizlikleri, kıkırdak asimetrileri, iri burun yapıları ve diğer deformeleri görerek düzeltilmesine müsaade eder. Son avantajı burun ucuna hastanın kendi kıkırdaklarının destek olarak kullanılmasına kolaylık sağlaması ile halk arasında yaygın bilinen burun ucu değişmesini engellemesidir.

Rhinoplasti ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

En erken kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı ergenlik dönemi sonrası 17 yaşından itibaren yapılabilir. Üst sınır ise hastanın ameliyat olmasını engelliyecek bir hastalığı olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir

Sante Plus Hastanesi’nde Ameliyat süresi nedir? 

Ameliyat, genellikle genel anesaaai altında bazen de sedasyon destekli lokal anesaaai altında yapılmaktadır. Yaklaşık 1-3 saat arasında sürmektedir.

Ameliyattan sonra hastanede kaç gün kalınır?

Hastanın 1 gece hastanede kontrol altında tutulmasında fayda vardır?


Ameliyat sonrası dönem nasıldır? 

Ameliyat sonrası bir lokal soğuk tatbiki şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Ağrı genellikle çok azdır ve ağrı kesici ilaçlar etkilidir. Buruna konulan tamponlar ertesi gün alındıktan sonra hasta taburcu edilir ve birkaç gün sonra kontrole çağrılır. Birkaç gün süreyle ev istirahatı önerilen hastanın burun üzerine yerleştirilen bir alçı 7-10 gün sonra çıkartılır. Hasta işinden en az 10 gün ayrı kalmalıdır. Ancak bu dönemde ağır olmayan her türlü aktivitesini yapabilir.


Ne zaman tam şekil oluşur: 

Burun şekli hakkında ameliyatın hemen sonrasında bir fikir alınabilirse de kemiklerin iyileşmesi 6 hafta, yumuşak dokuların iyileşmesi ise aylar sürer. Bu nedenle burun son halini yaklaşık 6 ayda almaktadır. Gereksinim duyulabilecek herhangi bir cerrahi düzeltme için en az 6 ay beklenmelidir.