İmplant ve Protezler

İmplant nedir?

İmplant nedir?
İmplantlar, dişetlerinizin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal materyallerdir. Yerleştirildikten sonra, üzerine protez diş yapılır.

  • İmplantların Fonksiyonu Nedir?
    İmplant çene kemiğinize kaynadığından dolayı, yapay dişler için sabit destek sağlarlar. İmplantlara takılan protez ve köprüler, ağzınızın içinde kaymazlar – bu, yemek yemek ve konuşmak için gereklidir. Bu sabit destek , protez ve köprülerin yanı sıra implantlar üzerine yerleştirilen kuronların, geleneksel köprü veya protezlere göre daha doğal hissedilmesini de sağlar.

    Bazı bireylerde, geleneksel köprü ve protezler, yumuşak doku yaraları , zayıf destek dişler veya kusma eğiliminden dolayı rahat olarak kullanılamamakta veya hiç kullanılmamaktadır. Ayrıca, geleneksel köprüler, eksik dişin yol açtığı boşluğun her iki tarafındaki dişe tutturulmak zorundadır. İmplantların bir avantajı da, yeni dişinizi/dişlerinizi tutturmak için bitişik dişlerin kaplanmasını ve küçültülmesini gerektirmemesidir.


İmplantlar Ne Kadar Süre İle Kullanılabilir?
İmplantlar genellikle, implantın uygulandığı bölgeye, hastanın ağız hijyeni kurallarına dikkat etmesine ve diş hekimi kontrolüne gitmesine göre; 10 ila 20 yıl arası kullanılabilmektedir


Protez Nedir?

Protez Nedir?
Protezler, eksik dişlerin yerine yerleştirilen ve ağzınıza takılıp çıkarılabilen dişlerdir. Proteze alışmak zaman almakla ve asla doğal dişler gibi olmamakla beraber, günümüzde yapılan protezler, eskilere oranla daha doğal görünümlü ve daha kullanışlıdır.


Protezlerime Alışmam Ne Kadar Sürer?
Yeni protezler ilk birkaç hafta hatta ilk birkaç ay garip veya rahatsız edici gelebilir. Yemek yemek ve konuşmak için protezlere biraz alışmak gerekir. Dolgunluk veya gevşeklik hissi normaldir, yanaklarınızın kasları ve diliniz protezi yerinde tutmayı öğrenecektir.


Protez Ne Kadar Süre Kullanılabilir?
Zamanla, protezinizin yıpranacaktırve bu nedenle düzeltilmesi, yeniden yapılması veya yeniden yerine oturtulması gerekecektir. Yeniden oturtma, mevcut protez dişleri dururken tabanını yeniden yapmak anlamına gelir. Ayrıca siz yaşlandıkça, ağzınız doğal olarak değişecektir. Bu değişiklikler, protezlerinizin gevşemesine yol açacak, çiğnemeyi güçleştirecek ve dişetlerinizi tahriş edecektir. En azından, diş muayenesi için yılda bir kere diş hekiminize görünmeniz gerekir.

Protezlerinizin bakımı hakkında bazı ipuçları:

  • Protezlerinizi temizleme işlemini bir havlunun veya kabın içinde yapın. Protezler narindir ve düştüğünde kırılabilir. 

  • Protezlerin kurumasına izin vermeyin. Kullanmadığınız zamanlarda protezi, protez temizleyici sıvı solüsyonun içine veya sadece suyun içine koyun. Asla sıcak su kullanmayın, protezinizin eğrilmesine yol açabilir. 

  • Protezlerin günlük olarak fırçalanması, yiyecek artıkları ve plakları temizleyecek, lekelenmelerini önleyecektir. Protezlerinizin bakımı için ultrasonik temizleyici kullanılabilir, ancak kapsamlı bir günlük fırçalamanın yerini tutmaz. 

  • Protezinizi takmadan önce dişetlerinizi, dilinizi ve damağınızı her sabah, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu, dokulardaki sirkülasyonu artırır ve plakların çıkarılmasına yardımcı olur. 

  • Proteziniz kırıldığında, ufalandığında, çatladığında veya gevşediğinde diş hekiminize gidin Kendi kendinize tamir etmeye kalkışmayın, aksi takdirde proteze onarım yapılamayacak şekilde zarar verebilirsiniz.