ESWL (Böbrek Taşı Kırma Ünitesi)

Sante Plus Hastanesi ESWL(BÖBREK TAŞI KIRMA) Ünitesi; vücut dışında oluşturulan şok dalgası ile taş kırma işlemini gerçekleştiren ünitemizdir. Amacı cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duymamaktır. Ultrasound cihazı veya skopi görüntüleme yöntemiyle çok hassas bir şekilde taşın tespiti yapılır. İşlem sırasında taş online izlenerek taş hareketleri sürekli kontrolde tutulmaktadır. 

Sante Plus Hastanesi ESWL Ünitesi’nde böbrek taşlarına sıfır milimetre hata ile odaklanılabilmekte ve istenilen noktasını kırılabilmektedir. ESWL ünitemizde değişik sertlikteki üriner sistem taşlarını kırmak mümkündür. Taş kırma cihazımızın küçük odaklı olması sayesinde taşlar kum haline getirildiğinden, hastalarımızın taşlarını günlük yaşantıları içinde farkında olmadan dökmesi mümkün olmaktadır. En az zaman harcayarak, canınız yanmadan ve en önemlisi minimal komplikasyon oranları ile taşlarınızdan kurtulmanız artık mümkün. 

Elektromanyetik şok kaynağından çıkan enerji pulsları, parabolik reflektör ile odaklanıp yansıtılarak taşın üzerinde küçük bir noktada mini şok dalgaları oluşturur. Bu şoklar taşın parçalanmasını sağlar. Hasta ortaya çıkan kum ve taş parçalarını idrar yolu ile atar. 

Ünitemiz bünyesinde oksijen ve vakum sisteminden EKG monitörüne kadar bütün ekstra donanımlar mevcuttur. Ünitemizde, hastalarımıza birinci sınıf malzeme ve en son teknoloji ürünü ESWL ekipmanları ile en uygun tedavi dozunu uygulayarak, optimum seviyede ve en iyi şartlarda hizmet sunmanın gururunu duymaktayız. 

Uygulandığı alanlar: 

 • Böbrek Taşları 

 • Üreter Taşları 

 • Mesane taşları

 • Peyroni Hastalığı

Sante Plus Hastanesi ESWL(BÖBREK TAŞI KIRMA) Ünitesi Cihazlarımızın Bazı Üstünlükleri:

 • Taşınabilir bir cihazdır. Gerektiğinde diğer ünitelerde de hizmet sunabilir. 

 • Sanal taş izleme sistemiyle odak kaymaları anlık olarak takip edilmektedir. 

 • "Inline" odaklama sistemi ile hatasız odaklama sağlanmaktadır.

 • Şok dalgaları elektromanyetik olarak üretildiğinden gayet gürültüsüzdür.

 • Ünitemizde çocuklara anestezi ile taş kırma işlemi yapılabilecek her türlü ekipman mevcuttur. 

 • Kalp hastalarında EKG kontrollü taşkırma işlemi yapılabilmektedir. 

 • Şok dalga başlığının sınırsız hareket yeteneğine sahip olması hastaya mükemmel bir konfor sağlar.

 • Şok dalga başlığının çapının genişliği sayesinde hasta üzerine düşen şok dalgalar geniş bir alana yayılmakta bu sayede hasta minimum acı hisseder. 

 • Şok dalgalarının odağı 3 mm gibi küçük bir çapa sahip olduğundan, taşlar kum halinde kırılır ve dökerken hissedeceğiniz ağrı minimaldir. 

 • Şok dalgalarının enerjisi ihtiyaca göre geniş bir aralıkta (1-90) hassas bir şekilde ayarlanabilir. Bu da özellikle çocuk hastalarda kullanımı kolaylaştırır. 

 • Çift görüntüleme özelliği (ultrasonografi ve röntgen) vardır. 

 • Yüzer hasta masası bütün ürolojik uygulamalarda kullanılabilir dizayna sahiptir.

Sante Plus Hastanesi ESWL(BÖBREK TAŞI KIRMA) Ünitesi’nde Taşkırma İşleminiz Nasıl Yapılır?

Taşkırma (Lithotripsy) böbrek taşları tedavisinde son 20 yıldır kullanılan bir yöntemdir. O günden bu yana teknolojik gelişmeler sonucunda lithotripterler daha küçüldü, daha etkili oldu, daha ağrısız işlem yapar hale geldi. 

Sante Plus Hastanesi ESWL(BÖBREK TAŞI KIRMA) Ünitesinde taşkırma öncesi hazırlık hariç, uygulama süresi yarım saat kadardır. Taşkırmadan önce görevli sağlık personeli size hasta önlüğü giydirecek, masanın üzerine uzanmanızı isteyecektir. Taşkırma işleminde daha rahat olmanız için düşük dozda ağrı kesici yapılabilir. 

Taşkırmanın ilk aşamasında; taşınız skopi veya ultrasonografi ile görüntülenir ve kırmanın başlayacağı noktaya odaklama yapılır. Bu işlemden sonra taşın olduğu bölgeye ultrason jeli sürülür. Ses dalgalarının etkisinin azalmaması için taşkırma başlığı ile vücudunuz arasında hava kalmaması sağlanır. 

Taşınızın kırılmasına, duyacağınız çok az bir "çıt" sesi ile başlanır. Bu sesi sürekli kısa aralıklarla duyarsınız ve vücudunuzdaki titreşimini çok hafif hissedersiniz. İşlem sırasında sizinle sürekli görevli sağlık personeli ilgilenir. Taşınızın odak noktasını sık sık kontrol eder. Enerji seviyesi kontrollü olarak sizi rahatsız etmeyecek şekilde artırılır. Taşkırma sırasında enerjinin gücü ve miktarı, sizin rahatınıza, taşınızın çeşidine ve bulunduğu yere göre düzenlenir. İşlem mümkün olduğunca ağrısız veya sizin kabullenebildiğiniz hafif bir ağrı olur. 

Taşkırma işleminde amacımız taşınızın tamamen ufalanmasını sağlamaktır. Ancak o zaman idrar ile zahmetsizce atılabilirler. Fakat bazı taşlar hemen dağılmazlar. Onları da yıpratır, yumuşatır ve bir iki hafta içinde çözülmelerini bekleriz. Bu süre içinde sizler bol bol su içerek böbreklerinizi çalıştırmalısınız. Taşınızın daha çabuk ve daha kolay çözülmesini sağlarsınız.