Bel fıtığı

Bel fıtığı ameliyatında mikrocerrahi yöntemi: Mikrodiskektomi

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, insan omurgasını oluşturan kemikler arasında vücudun yükünü dengeli olarak sağlayan disk dediğimiz dokunun fıtıklaşarak, komşuluğunda bulunan sinirlere doğru yer değiştirmesi ve bunları baskı altında bırakmasıdır.

Bel Fıtığını Neden Oluşur?

İnsan vücudunun ağırlığını taşıyan omurgadır. Bu nedenle özellikle belin alt bölgesine binen yük, zorlayıcı hareketler, eğilip bükülme sonucu disk yapısının bozulması başlıca sebepleri oluşturur. Çeşitli kazalar yaş, şişmanlık, ailesel yatkınlık, genetik özellikler, omurga yapısı bel fıtığı oluşumunda ve belirtilerinin görülmesinde önemlidir.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel ağrısı, Bacaklara vuran ağrı, Bacaklarda, ayakta uyuşma, güçsüzlük nadiren de olsa yanma ve iğnelenme, İdrar yapamama ya da idrar kaçırma bel fıtığının başlıca belirtileridir.

Bel fıtığı ameliyatında gecikmemek gerekir

Bel fıtığında cerrahi müdahaleye karar verilmişse, ameliyatı geciktirmemek gerekir. Gecikme sonucunda bazen felce kadar giden telafisi imkânsız bir takım problemler ortaya çıkabilmektedir. 


Bel fıtığı ameliyatında mikrocerrahi yöntemi: Mikrodiskektomi

Sante Plus Hastanesinde başarıyla uygulanan Mikrodiskektomi yöntemi, bel fıtığı ameliyatlarında kullanılan ileri bir yöntemdir.


Mikrodiskektomi yönteminin avantajları nelerdir?

Sante Plus Hastanesinde başarıyla uygulanan Mikrodiskektomi Ameliyatlarında hasta kısa sürede ayağa kalkıp taburcu olabilmektedir. Mikrodiskektomide kesi yeri küçük olduğu için hem iyileşme daha hızlı olur hem de cerrahi müdahaleye bağlı sıkıntılar çok daha az görülür.  


Mikrodiskektomi Ameliyatlarında risk çok düşüktür:

Mikroskop altında yapılan Mikrodiskektomi ameliyatında görüntü büyütülerek geniş görüş alanı sağlanır. Bu da çok daha küçük bir alanda çalışma imkânı vererek oluşabilecek riskleri en aza indirir.